Welcome to Bloodround Wrestling! We are a website for all things wrestling including news, features, results, and a weekly podcast. Thanks for visiting!

Final List of Qualifiers

As the 2016 Olympic Trials loom this weekend, the final list of contenders are here. From here we will speculate who will be the representative in each of the 18 classes when we record our podcast this week. Look for it Wednesday morning!

 

2016 MEN’S FREESTYLE U.S. OLYMPIC TEAM TRIALS QUALIFIERS
As of April 4, 2016

57 kg/125.5 pounds
’15 World Team member – Tony Ramos, Iowa City, Iowa (Titan Mercury WC)
2012 Olympic medalist - Coleman Scott, Chapel Hill, N.C. (Sunkist Kids)
’15 Bill Farrell International champion – Tyler Graff, New Brunswick, N.J. (New York AC)
’15 Olympic Trials Qualifier champion – Daniel Dennis, Iowa City, Iowa. (Titan Mercury WC)
’15 Olympic Trials Qualifier runner-up – Sam Hazewinkel, Norman, Okla. (Sunkist Kids)
’15 Olympic Trials Qualifier fourth place – Erkin Tadzhimetov, Orem, Utah (New York AC)
’15 Olympic Trials Qualifier fifth place – Nathan Tomasello, Parma, Ohio (Titan Mercury WC)
’15 Olympic Trials Qualifier sixth place – Joe Colon, Cedar Falls, Iowa (Titan Mercury WC)
’15 Olympic Trials Qualifier seventh place – Angel Escobedo, Ames, Iowa (New York AC
’16 Dave Schultz Memorial champion – Alan Waters, Columbia, Mo. (Missouri Wrestling Foundation)
’16 NCAA Div. I champion – Nico Megaludis, Murraysville, Pa. (Penn State/Nittany Lion WC)
’16 NCAA Div. I champion – Nahshon Garrett, Chico, Calif. (Cornell/Titan Mercury WC)
’16 Final Olympic Trials Qualifier champion – Obe Blanc, Raleigh, N.C. (Titan Mercury WC)

65 kg/143 pounds
’15 World Team member – Brent Metcalf, Iowa City, Iowa (New York AC/Hawkeye WC)
’15 World Team member – Reece Humphrey, Columbus, Ohio (New York AC/Ohio RTC)
’15 World Team member – James Green, Lincoln, Neb. (Titan Mercury WC)
’15 Bill Farrell International champion – Jordan Oliver, Tempe, Ariz. (Sunkist Kids)
’15 Olympic Trials Qualifier champion – Jimmy Kennedy, Ann Arbor, Mich. (New York AC/Cliff Keen WC)
’15 Olympic Trials Qualifier runner-up – Logan Stieber, Columbus, Ohio (Titan Mercury WC/Ohio RTC)
’15 Olympic Trials Qualifier fourth place – Aaron Pico, Whittier, Calif. (Titan Mercury WC)
’15 Olympic Trials Qualifier fifth place – Kellen Russell, Ann Arbor, Mich. (New York AC/CKWC)
’15 Olympic Trials Qualifier sixth place – Frank Molinaro, State College, Pa. (Nittany Lion WC)
’15 Olympic Trials Qualifier seventh place – Jason Chamberlain, Lincoln, Neb. (Titan Mercury WC)
’16 Dave Schultz Memorial champion – Jayson Ness, Minneapolis, Minn. (Minnesota Storm)
’16 NCAA Div. I champion – Dean Heil, Brunswick, Ohio (Oklahoma State/Cowboy WC)
’16 NCAA Div. I champion – Zain Retherford, Benton, Pa. (Penn State/Nittany Lion WC)
’16 Final Olympic Trials Qualifier champion – B.J. Futrell, Ann Arbor, Mich. (Titan Mercury WC/Cliff Keen WC)

74 kg/163 pounds
’15 World Medalist advances to Trials Finals Series - Jordan Burroughs, Lincoln, Neb. (Sunkist Kids)
Olympic Team Trials Tournament qualifiers
’15 Bill Farrell International silver medalist – Dan Vallimont, Long Beach, N.Y. (New York AC/Blue and Gold WC)
’15 Olympic Trials Qualifier champion – Andrew Howe, Norman, Okla. (New York AC)
’15 Olympic Trials Qualifier runner-up – Chris Perry, Stillwater, Okla. (Titan Mercury WC),
’15 Olympic Trials Qualifier third place – Nick Marable, Morgantown, W.Va. (Sunkist Kids)
’15 Olympic Trials Qualifier fourth place – Logan Massa, St. Johns, Mich. (New York AC/CKWC)
’15 Olympic Trials Qualifier fifth place – Adam Hall, Raleigh, N.C. (Titan Mercury WC)
’15 Olympic Trials Qualifier sixth place – Quinton Godley, Raleigh, N.C. (Titan Mercury WC)
’15 Olympic Trials Qualifier seventh place – Vladyslav Dombrovskiy, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army WCAP)
’16 Dave Schultz Memorial highest U.S. medalist – Kevin LeValley, Lewisburg, Pa. (Buffalo Valley RTC)
’16 NCAA Div. I champion – Isaiah Martinez, Lemoore, Calif. (Illinois/Titan Mercury WC)
’16 NCAA Div. I champion – Alex Dieringer, Port Washington, Wis. (Oklahoma State/Cowboy WC)
’16 Final Olympic Trials Qualifier champion – Mark Hall, Apple Valley, Minn. (OTC)

86 kg/189 pounds
’15 World Team member – Jake Herbert, Ann Arbor, Mich. (New York AC/Cliff Keen WC)
’15 Bill Farrell International champion – Ed Ruth, Tempe, Ariz. (Sunkist Kids)
’15 Olympic Trials Qualifier champion – Kyle Dake, Ithaca, N.Y. (Titan Mercury WC)
’15 Olympic Trials Qualifier runner-up – David Taylor, State College, Pa. (Nittany Lion WC)
’15 Olympic Trials Qualifier third place – Keith Gavin, Charlottesville, Va. (Titan Mercury WC)
’15 Olympic Trials Qualifier fourth place – Jon Reader, Brookings, S.D. (Sunkist Kids)
’15 Olympic Trials Qualifier fifth place – Richard Perry, Philadelphia, Pa. (NYAC/PWC)
’15 Olympic Trials Qualifier sixth place – Clayton Foster, Laramie, Wyo. (GRIT Athletics /WY RTC)
’15 Olympic Trials Qualifier seventh place – Tyler Caldwell, Stillwater, Okla. (Sunkist Kids)
’16 Dave Schultz Memorial champion – Austin Trotman, San Gabriel, Calif. (Titan Mercury WC)
’16 NCAA Div. I champion – Myles Martin, Penns Grove, N.J. (Ohio State/Titan Mercury WC)
’16 NCAA Div. I champion – Gabe Dean, Lowell, Mich. (Cornell/Titan Mercury WC)
’16 Final Olympic Trials Qualifier champion – Deron Winn, Ames, Iowa (Titan Mercury WC)

97 kg/213 pounds
’15 World Medalist advances to Trials Finals Series – Kyle Snyder, Woodbine, Md. (Titan Mercury WC)
Olympic Team Trials Tournament qualifiers
2012 Olympic medalist - Jake Varner, State College, Pa. (Nittany Lion WC)
’15 Bill Farrell International champion – J.D. Bergman, Columbus, Ohio (New York AC/Ohio RTC)
’15 Olympic Trials Qualifier champion – Wynn Michalak, Champaign, Ill. (Titan Mercury WC)
’15 Olympic Trials Qualifier runner-up – Scott Schiller, Minneapolis, Minn. (Minnesota Storm)
’15 Olympic Trials Qualifier third place – Kyven Gadson, Ames, Iowa (Sunkist Kids)
’15 Olympic Trials Qualifier fourth place – Dustin Kilgore, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
’15 Olympic Trials Qualifier fifth place – Micah Burak, Colorado Springs, Colo. (Titan Mercury WC)
’15 Olympic Trials Qualifier sixth place – Jeffery Felix, Ann Arbor, Mich. (TMWC/CKWC)
’15 Olympic Trials Qualifier seventh place – Enock Francois, Ithaca, N.Y. (New York AC)
’16 Dave Schultz Memorial third place– Cayle Byers, Stillwater, Okla. (Titan Mercury WC)
’16 NCAA Div. I champion – J’Den Cox, Columbia, Mo. (Missouri/Missouri Wrestling Foundation)
’16 Final Olympic Trials Qualifier champion – Kallen Kleinschmidt, Colorado Springs, Colo. (OTC)
’16 Final Olympic Trials Qualifier champion at 125 kg – Blaize Cabell, Independence, Iowa (Panther WC)

125 kg/275 pounds
’15 World Team member – Zach Rey, Bethlehem, Pa. (Lehigh Valley AC)
2014 World medalist – Tervel Dlagnev, Columbus, Ohio (Sunkist Kids/Ohio RTC)
’15 Bill Farrell International champion – Nick Gwiazdowski, Delanson, N.Y. (New York AC/Wolfpack WC)
’15 Olympic Trials Qualifier champion – Dom Bradley, Blue Springs, Mo. (Sunkist Kids)
’15 Olympic Trials Qualifier runner-up – Tyrell Fortune, Tempe, Ariz. (Titan Mercury WC)
’15 Olympic Trials Qualifier third place – Bobby Telford, Iowa City, Iowa (Titan Mercury WC)
’15 Olympic Trials Qualifier fourth place – Anthony Nelson, Minneapolis, Minn. (Minnesota Storm)
’15 Olympic Trials Qualifier fifth place – Eric Thompson, State College, Pa. (Nittany Lion WC)
’15 Olympic Trials Qualifier sixth place – Connor Medbery, Loveland, Colo. (Titan Mercury WC)
’15 Olympic Trials Qualifier seventh place – Justin Grant, Bloomsburg, Pa. (New York AC)
’16 Dave Schultz Memorial champion– Matt Meuleners, Lincoln, Neb. (Titan Mercury WC)

Note: Qualified athletes may enter the U.S. Olympic Team Trials in whatever Olympic weight they choose.

2016 WOMEN’S FREESTYLE U.S. OLYMPIC TEAM TRIALS QUALIFIERS
As of April 4, 2016

48 kg/105.5 lbs.
’15 World Team member – Alyssa Lampe, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
Past World or Olympic Team member – Victoria Anthony, Huntington Beach, Calif. (Titan Mercury WC)
Past World or Olympic Team member – Clarissa Chun, Columbia, Mo. (Sunkist Kids)
’15 Olympic Trials Qualifier champion – Cody Pfau, Brush, Colo. (Titan Mercury WC)
’15 Olympic Trials Qualifier runner-up – Erin Golston, Lake In The Hills, Ill. (New York AC/OTC)
’15 Olympic Trials Qualifier third place – Breonnah Neal, Clemons, N.C. (Titan Mercury WC)
’15 Olympic Trials Qualifier fourth place – Nicole Woody, Odenton, Mich. (Terrapin WC)
’15 Olympic Trials Qualifier fifth place – Marina Doi, Kingsburg, Calif. (Titan Mercury WC)
’15 Olympic Trials Qualifier sixth place – Regina Doi, Kingsburg, Calif. (Titan Mercury WC)
’15 Olympic Trials Qualifier seventh place – Candace Workman, Colorado Springs, Colo. (Titan Mercury WC)
WCWA Nationals silver medalist at 101 – Sarah Allen, Huber Heights, Ohio (Cumberlands)
WCWA Nationals fourth place at 101 - Ashley Iliff, Newton, N.J. (King)
WCWA Nationals bronze medalist at 109 – Tayler Resuriz, League City, Texas (McKendree)
’16 Final Olympic Trials Qualifier champion – Alesha Zappitella, Brighton, Mich.(unattached)
’16 Final Olympic Trials Qualifier runner-up - Brittney Taylor, Omaha, Neb. (Omaha)

53 kg/116.5 lbs.
’15 World Team member – Whitney Conder, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army WCAP)
’15 World Team member – Helen Maroulis, Huntington Beach, Calif. (Sunkist Kids)
Past World or Olympic Team member – Jessica Medina, Champaign, Ill. (Sunkist Kids)
’15 Grand Prix of Spain silver medalist – Carlene Sluberski, Fredonia, N.Y. (New York AC)
’15 Bill Farrell International silver medalist – Michaela Hutchison, Lebanon, Ill. (Titan Mercury WC)
’15 Olympic Trials Qualifier runner-up – Haley Augello, Lockport, Ill. (NYAC/OTC)
’15 Olympic Trials Qualifier third place – Sarah Hildebrandt, Colorado Springs, Colo. (NYAC/OTC)
’15 Olympic Trials Qualifier fourth place – Deanna Betterman, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
’15 Olympic Trials Qualifier fifth place – Sharon Jacobson, Colorado Springs, Colo. (Army WCAP)
’15 Olympic Trials Qualifier sixth place – Katherine Fulp-Allen, Colorado Springs, Colo. (NYAC/OTC)
WCWA Nationals gold medalist at 116 - Samantha Klingel, Kregesville, Pa. (King)
WCWA Nationals bronze medalist at 116 - Cady Chessin, Los Gatos, Calif. (Menlo College)
WCWA Nationals fourth place at 116 - Shelby Morrison, Amarillo, Texas (Oklahoma City)
’16 University Nationals runner-up at 53 kg – Amy Fearnside, Jamestown, N.D. (Titan Mercury WC)
’16 University Nationals runner-up at 55 kg – Rachel Archer, Winlock, Wash. (Oklahoma City Univ.)
’16 Final Olympic Trials Qualifier champion – Dajan Treder, Anchorage, Alaska, (Jimmie WC)
’16 Final Olympic Trials Qualifier runner-up - Christina Powell, Powder Springs, Ga. (Missouri Valley)

58 kg/128 lbs.
’15 World Team member – Alli Ragan, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
’15 World Team member – Leigh Jaynes-Provisor, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army WCAP)
Past World or Olympic Team member – Kelsey Campbell, Tempe, Ariz. (Sunkist Kids)
Past World or Olympic Team member – Jenna Burkert, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
’15 Bill Farrell International bronze medalist – Kayla Miracle, Campbellsville, Ky. (Sunkist Kids)
’15 Olympic Trials Qualifier champion – Teshya Alo, Honolulu, Hawaii (Titan Mercury WC)
’15 Olympic Trials Qualifier third place – Maya Nelson, Denver, Colo. (Sunkist Kids)
’15 Olympic Trials Qualifier fourth place – Randi Beltz, Chesterfield, Mo. (Titan Mercury WC)
’15 Olympic Trials Qualifier sixth place – Arian Carpio, Tempe, Ariz. (Sunkist Kids)
’15 Olympic Trials Qualifier seventh place – Becka Leathers, Choctaw, Okla. (Titan Mercury WC)
WCWA Nationals silver medalist at 123 - Megan Black, Batavia, Iowa (McKendree)
WCWA Nationals bronze medalist at 123 - Dominique Parrish, Scotts Valley, Calif. (Simon Fraser)
WCWA Nationals gold medalist at 130 - Natalia Hinojo, El Paso, Texas (Oklahoma City)
WCWA Nationals bronze medalist at 130 - Shelby Hall, Doylestown, Ohio (Campbellsville)
WCWA Nationals fourth at 130 - Rosemary Flores, Staten Island, N.Y. (Campbellsville)
’16 University Nationals champion at 55 kg- Tarkiya Mensah. Katy, Texas (Wayland Baptist)
’16 Final Olympic Trials Qualifier champion – Trinity Griffin, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
’16 Final Olympic Trials Qualifier runner-up - Lauren Louive, Iowa City, Iowa (Hawkeye WC)

63 kg/138.75 lbs.
’15 World Team member – Elena Pirozhkova, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army WCAP)
’15 World Team member – Erin Clodgo, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
Past World or Olympic Team member – Sally Roberts, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army WCAP)
’15 Grand Prix of Spain silver medalist – Jennifer Page, Colorado Springs, Colo. (Titan Mercury WC)
’15 Olympic Trials Qualifier champion – Amanda Hendey, San Gabriel, Calif. (Titan Mercury WC)
’15 Olympic Trials Qualifier fourth place – Mallory Velte, Sacramento, Calif. (Titan Mercury WC)
’15 Olympic Trials Qualifier fifth place – Alexis Porter, Ballston Lake, N.Y. (NYAC/MWC)
’15 Olympic Trials Qualifier sixth place – Hannah Jewell, Grand Blanc, Mich. (King University)
WCWA Nationals silver medalist at 136 - Monica Ramirez, Baldwin Park, Calif. (Lindenwood)
WCWA Nationals bronze medalist at 136 - Francesca Giorgio, Reading, Pa. (Simon Fraser)
WCWA Nationals silver medalist at 143 - Maggie Douma, Napa, Calif. (Oklahoma City) 
WCWA Nationals bronze medalist at 143 - Olivia Seppinni, Rocklin, Calif. (McKendree)
’16 University Nationals runner-up at 63 kg– Shai Mason (Jamestown, N.D./Titan Mercury WC)
’16 Final Olympic Trials Qualifier champion – Rachael Shannon, Ballwin, Mo. (Xtreme Training)
’16 Final Olympic Trials Qualifier runner-up - Axa Molina, Federal Way, Wash. (Lindenwood Women’s Wrestling)

69 kg/152 lbs.
Past World or Olympic Team member – Randi Miller, Colorado Springs, Colo. (Titan Mercury WC)
Past World or Olympic Team member – Veronica Carlson, Rock Hill, S.C. (New York AC)
’15 Grand Prix of Spain silver medalist– Tamyra Mensah, Colorado Springs, Colo. (Titan Mercury WC)
’15 Olympic Trials Qualifier third place – Forrest Molinari, Benicia, Calif. (Titan Mercury WC)
’15 Olympic Trials Qualifier fourth place – Rachel Watters, Ankeny, Iowa (Gator/OKCU Women’s RTC)
’15 Olympic Trials Qualifier sixth place – Lisa Gonzalez, Rio Grande City, Texas (Lindenwood Women`s WC)
’15 Olympic Trials Qualifier seventh place – Brittany David, St. Charles, Mo. (Lindenwood Women`s WC)
’16 Dave Schultz Memorial champion – Brittney Roberts, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
WCWA Nationals silver medalist at 155 - Jessika Rottier, Little Suamico, Wis. (Cumberlands)
’16 Final Olympic Trials Qualifier champion – Lorrie Ramos, Williamsburg, Ky. (Titan Mercury WC)
’16 Final Olympic Trials Qualifier runner-up – Hanna Gladden, Gadsden, Ala. (EAWC)

75 kg/165 lbs.
’15 World Medalist advances to Trials Finals Series –Adeline Gray, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
Olympic Team Trials Tournament qualifiers
Past World or Olympic Team member – Iris Smith, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
’15 Olympic Trials Qualifier champion – Jackie Surber, Colorado Springs, Colo. (Titan Mercury WC)
’15 Olympic Trials Qualifier runner-up – Victoria Francis, Litchfield, Ill. (Titan Mercury WC)
’15 Olympic Trials Qualifier third place – Julia Salata, Canton, Mich. (NYAC/OTC)
’15 Olympic Trials Qualifier fourth place – Niauni Hill, Oakland, Calif. (Lindenwood Women`s WC)
’15 Olympic Trials Qualifier fifth place – Brandy Lowe, Paxico, Kan. (Bearcat WC)
’15 Olympic Trials Qualifier sixth place – Katerina Lobsinger, Martinez, Calif. (Combat Sports Academy)
’15 Olympic Trials Qualifier seventh place – Nahiela Magee, Lancaster, Calif. (Wayland Baptist)
WCWA Nationals silver medalist at 170 - Hanna Hall, Doylestown, Ohio (Campbellsville)
WCWA Nationals bronze medalist at 170 - Alyssa LaFrancis, Escondido, Calif. (Cumberlands)
WCWA Nationals gold medalist at 191 - Tiara Scott, Chicago, Ill. (Campbellsville)
WCWA Nationals bronze medalist at 191 - Kierra Boyce, Plugersville, Texas (Wayland Baptist)
WCWA Nationals fourth place at 191 - Renee Samano, Veneta, Ore. (Jamestown)
’16 Final Olympic Trials Qualifier champion – Tanya Kusse, Ballwin, Mo. (Xtreme Training)
’16 Final Olympic Trials Qualifier runner-up - Mary Westman, Cattaraugus, N.Y. (Jimmie WC)

Note: Qualified athletes may enter the U.S. Olympic Team Trials in whatever Olympic weight they choose.

2016 GRECO-ROMAN U.S. OLYMPIC TEAM TRIALS QUALIFIERS
As of April 4, 2016

59 kg/130 pounds
’15 World Team member – Spenser Mango, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army WCAP)
2012-14 Cadet/Junior World medalist age eligible – Jesse Thielke, Germantown, Wis. (New York AC)
2012-14 Cadet/Junior World medalist age eligible – Cade Olivas, Fontana, Calif. (Titan Mercury WC)
’15 Bill Farrell International bronze medalist – Ildar Hafizov, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army WCAP)
’15 Vantaa Cup silver medalist - Nikko Triggas, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
’15 Haavisto Cup bronze medalist – Jermaine Hodge, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army WCAP)
’15 Olympic Trials Qualifier third place – Ryan Mango, Colorado Springs, Colo. (Army WCAP)
’15 Olympic Trials Qualifier fourth place – Sam Jones, Folsom, La. (NYAC/NMU)
’15 Olympic Trials Qualifier fifth place – Max Nowry, Colorado Springs, Colo. (Army WCAP)
’15 Olympic Trials Qualifier seventh place – Dmitry Ryabchinskiy, Brooklyn, N.Y. (NYAC/NMU)
’16 Final Olympic Trials Qualifier champion – Justin LaValle, Burnsville, Minn., (Minnesota Storm)

66 kg/145.5 pounds
’15 World Team member – Bryce Saddoris, Sneads Ferry, N.C. (U.S. Marine Corps)
’15 Bill Farrell International silver medalist – Ellis Coleman, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army WCAP)
’15 Vantaa Cup bronze medalist - Brian Graham, Minneapolis, Minn. (Minnesota Storm)
’15 Olympic Trials Qualifier runner-up – Patrick Smith, Minneapolis, Minn. (Minnesota Storm),
’15 Olympic Trials Qualifier fourth place – Christopher Gonzalez, Bolingbrook, Ill. (NYAC/NMU)
’15 Olympic Trials Qualifier fifth place – Alejandro Sancho, Miami, Fla. (NYAC/NMU)
’15 Olympic Trials Qualifier sixth place – Devin Scott, Minneapolis, Minn. (Minnesota Storm)
’16 Dave Schultz Memorial champion – RaVaughn Perkins, Omaha, Neb. (New York AC)
’16 Interservice champion – Michael Hooker, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army WCAP)
’16 Final Olympic Trials Qualifier champion – Marco Lara, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army WCAP)

75 kg/165 pounds
’15 World Medalist advances to Trials Finals Series – Andy Bisek, Colorado Springs, Colo. (Minnesota Storm)
Olympic Team Trials Tournament qualifiers
’15 World Team member – Justin Lester, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army WCAP)
2012-14 Cadet/Junior World medalist age eligible – Jon Jay Chavez, Boise, Idaho (Titan Mercury WC)
2012-14 Cadet/Junior World medalist age eligible – Mason Manville, Colorado Springs, Colo. (Minnesota Storm)
’15 Bill Farrell International champion – Kendrick Sanders, Homestead, Fla. (New York AC/NMU-OTS)
’15 Vantaa Cup bronze medalist - Taylor Walsh, Cherry Hill, N.J.
’15 Haavisto Cup silver medalist – Cheney Haight, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
’15 Olympic Trials Qualifier champion – Geordan Speiller, Oviedo, Fla. (Florida Jets)
’15 Olympic Trials Qualifier fourth place – Tarrence Williams, Portland, Ore. (CSU Pueblo Wrestling RTC)
’15 Olympic Trials Qualifier fifth place – Corey Hope, Colorado Springs, Colo. (NYAC/OTC)
’15 Olympic Trials Qualifier sixth place – Jacob Fisher, Minneapolis, Minn. (Minnesota Storm)
’15 Olympic Trials Qualifier seventh place – Barrett Stanghill, Philipsburg, Montana (NYAC/NMU)
’16 Dave Schultz Memorial runner-up– Dillon Cowan, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army WCAP)
’16 Final Olympic Trials Qualifier champion – Alec Ortiz, Minneapolis, Minn. (Minnesota Storm)

85 kg/187 pounds
’15 World Team member – Jordan Holm, Minneapolis, Minn. (Minnesota Storm)
’15 World Team member – Patrick Martinez, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army WCAP)
’15 Bill Farrell International champion – Jon Anderson, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army WCAP)
’15 Olympic Trials Qualifier champion – Jacob Clark, Honolulu, Hawaii (Minnesota Storm)
’15 Olympic Trials Qualifier runner-up – Ben Provisor, Colorado Springs, Colo. (NYAC/OTC)
’15 Olympic Trials Qualifier fourth place – Lucas Sheridan, Colorado Springs, Colo. (Army WCAP)
’15 Olympic Trials Qualifier fifth place – Kevin Radford, Jr., Fayetteville, N.C. (Sunkist Kids)
’15 Olympic Trials Qualifier sixth place – Mark Stenberg, Colorado Springs, Colo. (NYAC/NMU)
’15 Olympic Trials Qualifier seventh place – Ryan Hope, Colorado Springs, Colo. (NYAC/CKWC)
’16 Dave Schultz Memorial runner-up – Courtney Myers, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army WCAP)
Paris International bronze medalist- Michael Brant, Camp LeJeune, N.C. (U.S. Marine Corps)
’16 Interservice champion – Timothy Bleau, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army WCAP)
’16 Final Olympic Trials Qualifier champion – Hayden Zillmer, Crosby, Minn. (CrosbyHay)

98 kg/215 pounds
’15 World Team member – Caylor Williams, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army WCAP)
’15 Grand Prix of Spain bronze medalist - Joe Rau, Minneapolis, Minn. (Minnesota Storm)
’15 Bill Farrell International bronze medalist – Jarod Trice, Ames, Iowa (Titan Mercury WC)
’15 Olympic Trials Qualifier third place – G’Angelo Hancock, Colorado Springs, Colo. (NYAC/OTC)
’15 Olympic Trials Qualifier fourth place – Marcus Finau, Ewa Beach, Hawaii (CSU Pueblo Wrestling RTC)
’15 Olympic Trials Qualifier fifth place – Orry Elor, Walnut Creek, Calif. (NYAC/NMU) 
’15 Olympic Trials Qualifier sixth place – John Wechter, Minneapolis, Minn. (Minnesota Storm)
’15 Olympic Trials Qualifier seventh place – Jacob Kasper, Mansfield, Ohio (Roughhouse)
’16 Grand Prix Zagreb Open bronze medal – Daniel Miller, Camp LeJeune, N.C. (U.S. Marine Corps)
’16 Dave Schultz Memorial third place – Patrick Carey, Minneapolis, Minn. (Minnesota Storm)
’16 Final Olympic Trials Qualifier champion – John Lorenz, LaCrosse, Wis. (unattached)

130 kg/286 pounds
’15 World Team member – Robby Smith, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
2012-14 Cadet/Junior World medalist age eligible – Adam Coon, Fowlerville, Mich. (Cliff Keen WC)
2012-14 Cadet/Junior World medalist age eligible – Sam Stoll, Kasson, Minn. (Minnesota Storm/Hawkeye WC)
’15 Bill Farrell International silver medalist – Toby Erickson, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
’15 Olympic Trials Qualifier runner-up – Parker Betts, St. Michael, Minn. (Minnesota Storm),
’15 Olympic Trials Qualifier third place – Jacob Mitchell, Portland, Ore. (CSU Pueblo Wrestling RTC)
’15 Olympic Trials Qualifier fourth place – Matthew Lamb, Colorado Springs, Colo. (Army WCAP)
’15 Olympic Trials Qualifier fifth place – Zach Merrill, Bermuda Dunes, Calif. (Titan Mercury WC)
’15 Olympic Trials Qualifier sixth place – Eric Fader, Camp Lejeune, N.C (U.S. Marines)
’15 Olympic Trials Qualifier seventh place – Jack Griggs, Brighton, Mich. (NMU-OTS)
’16 Dave Schultz Memorial third place – Tyrell Fortune, Tempe, Ariz. (Titan Mercury WC)
’16 Final Olympic Trials Qualifier champion – Donny Longendyke, Vadnais Heights, Minn. (Minnesota Storm)

Note 1: The 10 NCAA Div. I champions could enter Greco-Roman at the Trials if they wish.
Note: Qualified athletes may enter the U.S. Olympic Team Trials in whatever Olympic weight they choose.